VAJZA E SALIH KASTRATIT: ETHEM ÇEKU NA I MORI 50 MIJË MARKA HARAÇ

Një zë krejtësisht i vetëm po përpiqet të dalë prej Burgut të Lipjanit për të arritur në veshët e drejtësisë. Ai është zëri i Besarta Kastratit, të cilës ia vranë babanë me bombë pak ditë pasi kishte refuzuar të jepte 500 mijë euro haraç njerëzve të lidhur me kryeministrin, Ramush Haradinaj.

Kastrati, thotë se asaj iu montua një proces dhe u dënua vetëm për ta penguar në gjetjen e vrasësve të të atit. Atë po e ndihmon në kuadër të kornizave ligjore vetëm avokati, Ramë Dreshaj. Ajo ka rrëfyer për Insajderin gjithçka që ka parë e dëgjuar për më shumë se dhjetë vjet. Tregon se i ati i saj ishte detyruar t’i paguante haraç edhe Ethem Çekut. Çeku, ka refuzuar të flasë për Insajderin.hyni ne rekllam pervidjon e vajzes Salih Kastrati

Besarta Kastrati – Harxhi, mbanë mend kohën kur i ati i saj tashmë i ndjerë është dashur t’u paguaj haraç njerëzve të fuqishëm që kontrollonin Pejën qysh pas përfundimit të luftës.

Sipas saj, Ethem Çeku ishte njëri prej të fuqishmëve.

Çeku, nëpërmjet njerëzve të tij – përfshirë truprojën Himë Krasniqi, kishte caktuar shumën e haraçit që do të paguante secili tregtar ari. 50 mijë marka ishte tarifa. Kaq kishte paguar edhe Salih Kastrati, i njohur si Salih Dukati.

“Ethem Çeku ka qenë i lidhur me Ramush Haradinajn. Ethem Çeku i ka lyp 50 mijë marka. Babi ia ka dhanë në dorë. Jo veç babit po edhe argjendarë tjerë po ata se kanë guximin me tregu. Babi i ka dhanë ato në emër të Ramush Haradinaj”, ka treguar Besarta në një intervistë ekskluzive për Insajderin.

KTHIM NË LUFTËN E FTOHTË? – GJERMANIA KËRKON FORCIMIN E USHTRISË, KA NJË KËRKESË PËR NATO-N

Ministrja e Mbrotjes në Gjermani Ursula von der Leyen ka bërë një deklaratë e cila ka ngjallur reagime të mëdha në mediat ndërkombëtare, të premten pasdite. Gjermania sipas një dokumenti që është publikuar në mediat gjermane, po kërkon rindërtimin e trupave ushtarake në vend por nëpër misionet e saja ndërkombëtare, përfshirë edhe Kosovën

Sfondi i kësaj kërkesë është konfrontimi në rritje me Rusinë dhe rindërtimi i trupave ushtarake nëpër misionet ndërkombëtare pritet ti kushtojë shtrenjtë Gjermanisë.

Rritja e tensioneve me Rusinë, sipas mediave gjermane është arsye kryesore pse ministrja e CDU-së dëshiron që të rrisë numrin e ushtarëve në Gjermani, por jo vetëm. Sipas këtij dokumenti zyrtar, Gjermania i ka kërkuar NATO-s që të rrisin numrin e ushtarëve në mënyrë që misionet ushtarake të NATO-s nëpër vende të ndryshme të jetë më i fuqishëm.

Një zëdhënës në Minsitrinë e Mbrojtjes në Gjermani ka thënë se ky propozim dokument është një kundërpërgjigje ndaj skenareve të rinj dhe se ky dokument mund të diskutohet zyrtarisht në qershor të këtij viti.

Pas rënies së Perdes së Hekurt, Qeveria e Gjermani u përqendrua në misionet e huaja si Kosova dhe Afganistani. Megjithatë që nga shpërthimi i konfliktit në Ukranië dhe aneksimi i Krimesë nga Rusia, tensionet mes NATO-s dhe Rusisë janë rritur. Këto tensione janë ndjerë më shumë në vende sikurse Estoania, Letonia dhe Lituania.

Por Gjermania dëshiron që siguria ushtarake të rritet edhe brenda shtetit dhe sipas burimeve të mediave gjermane besohet se do të shpenzoj rretj 41.5 miliardë euro në vit, duke filluar që nga 2018-a./Insajderi.com

SHBA ka paralajmëruar Turqinë për sanksione A do ta përkrahin Shqipëtarët

Turqia ka anashkaluar një paralajmërim të Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo për të mos blerë sistem raketor të mbrojtjes S-400 nga Rusia, duke thënë se marrëveshja tashmë është kryer dhe nuk ka kthim.

 

Gjatë një takimi të NATO-s në Bruksel më 27 prill, Pompeo i ka thënë homologut të tij turk se Shtetet e Bashkuara janë të “shqetësuara thellë” lidhur me vendimin e Ankarasë për të blerë sistem të mbrojtjes raketore nga Rusia, të cilat nuk përkojnë me sistemet e NATO-s, ka njoftuar një zyrtar. Zyrtarët amerikanë, po ashtu kanë thënë se Pompeo ka paralajmëruar Turqinë se shtetet që blejnë sisteme të tilla nga Rusia rrezikojnë të përballen me sanksione të reja, të llojit që SHBA-ja ka vënë ndaj Rusisë, duke i goditur industrinë ushtarake dhe atë të mbrojtjes.

 

Mirëpo ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, ka thënë për disa transmetues se blerja e sistemit të mbrojtjes është nënshkruar në muajin dhjetor dhe tani “është punë e kryer”. Ai ka thënë se Rusia është “duke përshpejtuar procesin” për dërgimin e sistemit të mbrojtjes në Turqi. “Ne kemi kompletuar procesin S-400. Ajo është punë e kryer”, ka thënë ai duke shtuar se Turqia nuk do të zmbrapset nga kërcënimi për sanksione.

Oferte: ORANGE COUNTY ALANYA – 559 € – 7 nete – Ultra All Inclusive

⋙ Të Përfshira:
✔ Bileta e Avionit : Prishtinë – Antalya – Prishtinë
✔ Transferi : Aeroport – Hotel – Aeroport
✔ Akomodimi: 7 netë
✔ Shërbimi sipas Konceptit Ultra AIl Inclusive
✔ Asistence 24/7 gjatë gjithë kohës
✔ Fluturim direkt me Turkish Airlines
✔ Të gjitha taksat

 

Për rezervime kontakto:
☎ 038 754 754
☎ 049 754 754
☎ +386 49 754 754 (viber)
email: info@maxtravel.al

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!